WE HELP NPOs

We create a database (the clan) of expert volunteers (the heroes).

Hero Hunters contact heroes with concrete offers to collaborate with non-profit organisations. They supervise the assignment, implementation, and take care of both the hero and the NPO.

Become a hero for a non-profit organisation of your choice!

INDIVIDUAL

Do you want to help a good cause? We assess the needs of non-profit organisations. If you are the right fit for them, we will get in touch. You are free to decide whether you go for it or not.
Join the clan.

NON-PROFIT ORGANISATION

Are you looking for a volunteer or a professional consultation? We can search among our heroes. Get in touch with us, we are here to help.
Catch your hero.

COMPANY

We are looking for partners who want to help us make the world a better place. Support us or get in touch with us regarding a social responsible project you got in mind.
Get in touch with us.

1100

heroes 

454

connections ->

2179200

the value of done volunteer work in CZK

SUPERHERO SOCKS

Do superheroes wear socks?

You don't have to wear a cape to become a hero. Use your super-skills for a good cause and make the world a better place with a pair of our socks inspired by superhero outfits!

For every pair of socks purchased, a volunteer will be sent to a nonprofit organization.

Manufacturing: we are ferdinand, CZ  | Design: Jaroslav Mašek

NEWS FROM OUR FACEBOOK

Nás už určitě znáte jak své boty, a tak jsme se vám rozhodli v pravidelném okénku představovat i neziskovky, pro které hledáme hrdiny. Jako první tu máme Diakonie ČCE, našeho pravidelného a oblíbeného…

S koncem léta se nám tu nakupily další spolupráce, které si nechceme nechat pro sebe! Hrdinka Anna Eštoková právě vytváří nové logo pro Azara sociální, Karolína Kubínová ladí web Dům pro Julii, Mirka…

HRDINKA MĚSÍCE Minulý pátek pořádala META, ops Sousedské setkání dětí s odlišným mateřským jazykem s českými dětmi a naše hrdinka Karolína Kašparová byla u toho! Pomáhala s workshopy, tvořivou dílnou…

ORGANIsATIONS WE HELPED

and many more. 

PARTNERS

MEDIA MONITORING

DONATION TRANSPARENT ACCOUNT
9993997044/5500